Chelsea vs. Morecambe live STREAM (1/10/21): urmăriți Cupa FA engleză online | Ora, TV, Canal

Chelsea se confruntă cu Morecambe într-un meci din Cupa FA engleză la Stamford Bridge din Londra, Anglia, duminică, 10 Ianuarie 2021 (1/10/21).

fanii pot urmări meciul exclusiv cu ESPN+.

***

Manchester City a părăsit Chelsea în dezordine prin zdrobitoare la o victorie 3-1 duminică, cu un ecran de atac nemilos, care a expediat echipa lui Frank Lampard la o a patra pierdere în ultimele șase jocuri din Premier League.

Ilkay G Inktsndo Inktsan, Phil Foden și Kevin De Bruyne au marcat într-o vrajă devastatoare de 16 minute în prima repriză, în timp ce City a ajuns pe locul cinci în clasament, în ciuda cazurilor de coronavirus care epuizează echipa.

Chelsea este la doar trei puncte în spatele lui City, dar a jucat încă două jocuri, iar modul acestei înfrângeri va fi alarmant pentru proprietarul notoriu nerăbdător Roman Abramovici.

„toată lumea acum o lună spunea că putem câștiga liga”, a spus Lampard. „Am fost destul de sigur în faptul că acolo unde suntem, în ceea ce privește o reconstrucție, interdicția, noii jucători din echipă, tinerii, că au existat perioade de durere prin care urma să trecem ca club și indivizi. A fost o primă repriză dureroasă pentru jucători.”

absența oricărei mulțimi din cauza restricțiilor coronavirusului l-a scutit pe Lampard de orice negativitate din partea propriilor fani cel puțin.

City lipsise cinci jucători din cauza infecțiilor cu coronavirus și a existat o tumult în afara terenului în acumularea jocului cauzată de apărător Benjamin Mendy încălcarea restricțiilor pandemice privind amestecarea între gospodării prin organizarea unei petreceri de Revelion.

cu Ederson izolat recuperându-se de COVID-19, portar Zack Steffen a început primul său joc din Premier League. A fost un început nervos pentru americanul de 25 de ani, câștigând o rezervare pentru manipularea în afara suprafeței de pedeapsă după cinci minute.

dar datorită incursiunilor strălucitoare ale lui City și deficiențelor de atac ale lui Chelsea, Steffen nu a fost testat.

în schimb, numărul opus Edouard Mendy a ales mingea din plasă de trei ori.

în minutul 18, Foden a primit o pasă de la De Bruyne și l-a înfrânt pe G Inktsndo Inktsan la rândul său pentru a-și înscrie al treilea gol în patru jocuri.

City a fost într-o formă devastatoare, orchestrată atât de des de De Bruyne cu mai puțin de trei minute între cele două goluri de deschidere.

o centrare inițială a jucătorului belgian a fost interceptată de Thiago Silva, dar a recâștigat mingea pentru a-l configura pe Foden pentru al doilea. A fost o atingere finală slick de la Foden, care ia permis să bată Mendy la postul său apropiat.

„am primit două goluri foarte slabe în spate în joc”, a spus Lampard. „Am simțit că ne-a bătut și că nu am reacționat atât de bine pe cât mi-aș dori. Lecții serioase în prima jumătate a anului. Caracter bun în a doua jumătate, dar jocul a fost făcut.”

al treilea a fost început și finalizat de De Bruyne. S-a îndreptat spre Sterling pentru a lansa o despărțire pe jumătate din lungimea terenului necontestată înainte de a lovi cadrul porții cu o lovitură. În acel moment, De Bruyne ajunsese să întâlnească revenirea în minutul 34, marcând în ziua în care playmaker-ul a fost desfășurat ca atacant central.

„un pic bizar la început — am făcut-o de câteva ori în cariera mea”, a spus el. „Evident, există o mulțime de atacanți, jucători înainte care sunt afară. Antrenorul mi-a cerut să fac această treabă, așa că am încercat să o fac cât mai bine și este bine că am câștigat în acest fel.”

doar reacția rapidă a lui Mendy în golul lui Chelsea a împiedicat o lovitură de cap de la Rodri să intre în colțul de sus la începutul celei de-a doua reprize.

rareori City a fost atât de netulburat într-un joc împotriva lui Chelsea, care a suferit un alt joc dezamăgitor în fața porții atacantului Timo Werner.

a existat consolare în timpul opririi cu Callum Hudson-Odoi compensând din crucea lui Kai Havertz.

(Associated Press a contribuit la acest raport.)