Clint Bowyer câștigă votul fanilor All-Star Race 2020

Clint Bowyer a fost anunțat miercuri seară ca câștigător al votului fanilor All-Star Race pentru ultimul loc în NASCAR All-Star Race la Bristol Motor Speedway.

Bowyer a fost cel mai bun câștigător de voturi dintre șoferii care nu s-au calificat deja la evenimentul principal. 14 Stewart-Haas Racing Ford în teren ca a 20-a și ultima intrare.

legate de: Câștigătorii voturilor fanilor din istoria All-Star / rezultatele All-Star Open

Victoria votului fanilor Bowyer întrerupe deținerea lui Hendrick Motorsports pe loc în ultimii patru ani. Alex Bowman a câștigat votul fanilor de anul trecut, iar Chase Elliott a câștigat cu trei ani înainte. Ambii piloți s-au calificat cu victorii în cursă din 2019. Odată cu intrarea lui Bowyer, toate cele patru mașini de curse Stewart-Haas — Bowyer, Kevin Harvick, Aric Almirola (care a câștigat o etapă în All-Star Open) și Cole Custer — vor fi în cursa principală.

cel mai bun final al lui Bowyer în cursa All-Star a venit în 2014 — cu un rezultat pe locul șapte. Poate că acest lucru se va îmbunătăți odată cu cursa din acest an de la Bristol, unde Bowyer a terminat ca subcampion în două dintre ultimele patru curse de primăvară pe pista de 0,533 mile.

Kasey Kahne este singurul câștigător al votului fanilor care a câștigat evenimentul principal. A făcut exact asta în 2008.

Top 10 în votul fanilor, așa cum a fost dezvăluit pe NASCAR.com săptămâna trecută au fost Bubba Wallace, Bowyer, Matt DiBenedetto, William Byron, Corey LaJoie, Tyler Reddick, Christopher Bell, Timmy Hill, Aric Almirola și Austin Dillon.