• Colegiu: Kansas
  • tranzacții de carieră:

elaborat de Minnesota Timberwolves în runda a doua (a 34-A generală) a draft NBA 2008…drepturile de proiect au fost dobândite de HEAT în schimbul a două alegeri de draft din runda a doua din 2009 și considerații de numerar pe 26 iunie 2008…semnat de HEAT pe 9 iulie 2008…semnat din nou de HEAT pe 9 decembrie 2011.

carieră profesională:

a apărut în 225 de jocuri din sezonul regulat NBA în timpul carierei sale NBA de trei ani și a făcut 132 de starturi…a avut o medie de 7,9 puncte, 3,7 pase decisive, 2,3 recuperări, 1,45 furturi și 26,7 minute în timp ce filma 40.9 la sută din podea, 35 la sută din gama de trei puncte și 77,8 la sută din linia de fault…a ratat 15 jocuri din cauza accidentării…se clasează printre liderii din toate timpurile din Miami în furturi (8), goluri de teren în trei puncte încercate (8), goluri de teren în trei puncte realizate (egalitate-9), asistă (12), minute jucate (19), jocuri jucate (egalitate-19) și procentaj de goluri în trei puncte (22)…deține recordul de furturi nov. 5, 2008)…a marcat în cifre duble de 76 de ori, inclusiv șapte jocuri cu cel puțin 20 de puncte și un efort de 30 de puncte … cea mai lungă serie de jocuri consecutive care marchează în cifre duble este de șapte (Nov. 28, 2008-decembrie. 12, 2008)…a înmânat asistențe cu două cifre de două ori și a postat un dublu-dublu … cea mai lungă serie de jocuri consecutive jucate este 128 (Oct. 29, 2008-ianuarie. 29, 2010)…cea mai lungă serie de starturi consecutive este 104 (Oct. 29, 2008-decembrie. 13, 2009)…cea mai lungă serie de jocuri consecutive cu un furt este 12 (Dec. 15, 2008-ianuarie. 9, 2009) … maximul său pentru goluri consecutive pe teren este de nouă (Jan. 21-24, 2009)…cea mai lungă perioadă de jocuri consecutive cu un gol de trei puncte este 13 (Nov. 28, 2008-decembrie. 26, 2008)…a convertit o pereche de piese în patru puncte (Feb. 23, 2010 vs. Minnesota și decembrie. 14, 2008 la Memphis)…a înregistrat 93 de jocuri multi-steal și un joc multi-block…a apărut în 33 de jocuri NBA postseason (opt starturi) și a avut în medie 8,1 puncte, 2,7 pase decisive, 2,1 recuperări, 1,52 furturi și 26.4 minute în timp ce fotografiați 43 la sută din teren, 36 la sută din gama de trei puncte și 75 la sută din linia de fault…a marcat în cifre duble în 10 ocazii, inclusiv două eforturi de 20 de puncte…se numără printre liderii de post-sezon din toate timpurile HEAT în furturi (3), asistă (6), goluri de teren în trei puncte încercate (7), goluri de teren în trei puncte făcute (egalitate-7) și jocuri (10).

2010-11 sezon:

a văzut acțiune în 70 de jocuri (28 de starturi) pentru căldură și a avut o medie de 6,4 puncte (.399 FG%,.871 FT%), 2,5 pase decisive, 2,1 recuperări, 1,09 furturi și 22.6 minute … a ratat șase jocuri de la Mar. 23-aprilie. 1 din cauza unui genunchi drept luxat … a fost un DNP-CD de șase ori…a stabilit o carieră de un singur sezon în procentaj de aruncare liberă … s-a clasat pe locul trei pe căldură atât în furturi totale, cât și în furturi pe meci … a depășit căldura în furturi de 22 de ori, în asistențe de cinci ori și în blocuri de patru ori … a fost golgheterul Miami de pe bancă de 15 ori și, de asemenea, a depășit rezervele de căldură în asistențe de 27 de ori și în minute în 14 ocazii…a marcat în cifre duble în 17 ocazii…a înmânat asistențe cu două cifre o dată…jocul său de 13 asistențe la Toronto în finalul sezonului pe Apr. 13 a egalat înălțimea carierei sale … maximele sezonului:16 puncte (vs. Indiana, Feb. 8), 13 pase decisive (la Toronto, Apr. 13), șase recuperări (de două ori), trei furturi (de șase ori), un bloc (de șapte ori) și 39:56 minute (vs.Atlanta, Jan. 18).

sezonul 2009-10:

a apărut în 73 de jocuri (22 de starturi) pentru căldură și a avut o medie de 7,1 puncte (.401 FG%,.745 FT%), 3,4 pase decisive, 1,8 recuperări, 1,25 furturi și 24,8 minute…au ratat nouă jocuri (Jan. 30-februarie. 17)cu un deget stâng luxat suferit la Detroit pe Jan. 29 … când a stat la Milwaukee pe Jan. 30 a fost primul joc din cariera sa pe care l-a ratat și și-a rupt jocurile consecutive jucate la o carieră de 128 de jocuri…seria, care a început în octombrie. 29, 2008 și sa încheiat pe Jan. 29, 2010, a fost al cincilea cel mai lung din istoria căldurii…în plus, a început primele 22 de jocuri din sezonul 2009-10 pentru a-și desfășura seria de starturi consecutive la 104 Jocuri, seria S-a încheiat când a ieșit de pe bancă în decembrie. 15 vs. Toronto … clasat printre liderii NBA în furturi pe cifra de afaceri (19) și furturi (33)…clasat pe locul al doilea pe căldură în goluri de teren de trei puncte, asistă și fură și al treilea în încercări de goluri de teren de trei puncte…a condus căldura în scor de două ori, în furturi de 29 de ori, în asistențe în 14 ocazii și în minute, recuperări și blocuri câte o dată fiecare…a marcat în cifre duble de 19 ori, inclusiv două jocuri cu cel puțin 20 de puncte și o performanță de 30 de puncte…a marcat 30 de puncte în carieră la Toronto pe Nov. 20 … maximele sezonului: 30 de puncte (la Toronto, Nov. 20), nouă pase decisive (vs. New Orleans, Nov. 22), șapte recuperări (la Memphis, februarie. 19), patru furturi (de trei ori), două blocuri (la Oklahoma City, Jan. 16) și 42:08 minute (vs. New Jersey, Apr. 14).

2008-09 sezon:

a început toate cele 82 de jocuri pentru căldură și în medie 10,0 puncte (.420 FG%,.767 FT%), 4,9 pase decisive, 2,8 recuperări, 1,95 furturi și 32.0 minute…a fost selectat în echipa a doua NBA All-Rookie…a fost singurul jucător HEAT care a început și a jucat în toate cele 82 de jocuri, devenind doar al cincilea jucător din istoria francizei (doar rookie) care a început toate cele 82 de jocuri într-un sezon…clasat printre liderii NBA în furturi pe joc (al 4-lea), furturi pe cifră de afaceri (al 7-lea) și asistențe pe joc (al 26-lea)…terminat printre liderii NBA rookie în furturi pe joc (1), asistențe pe joc (al 3-lea), minute pe joc (al 5-lea), procent de aruncare liberă (al 9-lea), teren cu trei puncte procentajul golurilor (al 9-LEA), media scorurilor (al 12-lea) și recuperările pe meci (al 16-lea)…au stabilit recordul de debutant pentru căldură starturi, goluri de teren în trei puncte făcute și încercate și fură și au egalat recordul pentru jocurile jucate…terminat printre liderii de debutanți din toate timpurile HEAT în câteva minute (2), asistă (2), procent de aruncare liberă (3) și procent de goluri de teren în trei puncte (3)…a stabilit recordul francizei pentru furturi într-un joc cu nouă vs.Philadelphia pe Noiembrie. 5 … a terminat al doilea în echipă în minute, goluri de teren în trei puncte făcute și încercate, asistă, raport de asistență la cifră de afaceri și fură…a condus echipa în scor de trei ori, în furturi în 31 de ocazii, în asistențe de 24 de ori, în minute în opt concursuri, în blocuri de trei ori și în recuperări de două ori…a marcat în cifre duble în 40 de ocazii, inclusiv cinci jocuri cu cel puțin 20 de puncte…a înmânat asistențe cu două cifre de două ori și a înregistrat un dublu-dublu…a lovit o carieră înaltă șase goluri de teren în trei puncte vs.Cleveland pe Dec. 30 pentru a lega recordul de debutant de căldură cu un singur joc … a înregistrat prima sa carieră dublă-dublă cu 16 puncte și 13 pase decisive în carieră vs.Charlotte în februarie. 8 … a debutat în NBA la New York pe Oct. 29 și a avut 17 puncte, opt pase decisive și șapte recuperări în 35: 46 de acțiune…maximele sezonului: 23 puncte (de două ori), 13 pase decisive (vs.Charlotte, februarie. 8), nouă furturi (vs.Philadelphia, Nov. 5), șapte recuperări (de trei ori), un bloc (de opt ori) și 52:57 minute (vs.Utah, Mar. 14).

NBA PLAYOFFS:

2011: a apărut în toate cele 21 de jocuri (un start) pentru căldură și în medie 7,8 puncte (.435 FG%,.719 FT%), 2,1 pase decisive, 1,9 recuperări, 1,29 furturi și 24,3 minute…marcat în cifre duble de șase ori, inclusiv o performanță de 20 de puncte…a condus căldura în goluri de teren în trei puncte făcute, clasat pe locul al doilea în încercări de trei puncte și al treilea în asistențe și furturi…în medie 7,4 puncte (.371 FG%,.500 FT%), 2,2 pase decisive, 1,8 recuperări, 1,60 furturi și 24,6 minute în Runda de deschidere vs. Philadelphia … a înregistrat maxime în carieră în post-sezon în goluri de teren în trei puncte făcute (6) și încercate (12) și și-a egalat maximul de post-sezon cu 20 de puncte de pe bancă în jocul decisiv 5 vs. Philadelphia pe Aprilie. 27 … efortul său de 20 de puncte în jocul 5 a fost doar al șaptelea joc de 20 de puncte de pe bancă în istoria post-sezonului de căldură…a condus Miami în goluri de teren în trei puncte făcute și încercate vs.76ers și legat de conducerea echipei în furturi…în medie 5,4 puncte (.423 FG% , 1.000 FT%), 2,4 recuperări, 2,0 pase decisive, 1,20 furturi și 25,0 minute în semifinalele Conferinței de Est vs.Boston…în medie 5,6 puncte (.625 FG%,.667 FT%), 0,80 furturi, 0,6 recuperări, 0,4 pase decisive și 18,0 minute în finala Conferinței de Est vs.Chicago…în medie 11,8 puncte (.426 FG%,.739 FT%), 3,5 pase decisive, 2.7 recuperări, 1,50 furturi și 29,0 minute în finala NBA vs.Dallas…media sa de scor de 11,8 ppg vs. Dallas în finala din 2011 este cea mai mare dintr-o serie de playoff…2010: a ieșit de pe bancă în toate cele cinci jocuri din seria rundei de deschidere Din Miami vs. Boston și a avut o medie de 10,8 puncte (.450 FG%,.846 FT%), 2,6 asistă, 1,8 recuperări și 26.2 minute … clasat pe locul al doilea pe căldură în scor, aruncări libere făcute și încercate și asistă și al treilea în goluri de teren de trei puncte făcute și încercate…marcat în cifre duble de trei ori, inclusiv un efort de 20 de puncte…a condus căldura în asistă o dată…a avut un post-sezon de carieră de 20 de puncte efort de pe bancă în jocul 5 pe Apr. 27 … 2009: a început toate cele șapte jocuri din seria rundei de deschidere Din Miami vs.Atlanta și a obținut în medie 7,3 puncte (.400 FG%,.714 FT%), 4,4 asistă, o echipă mare 2,86 fură, 2,7 recuperări și 33.0 minute … a egalat recordul de franciză HEAT pentru furturi într-o serie de șapte jocuri cu o echipă mare 20…clasat pe locul doi în echipă în asistențe și al treilea în minutele jucate…marcat în cifre duble o dată…a înregistrat mai multe furturi în șase din cele șapte jocuri…a egalat recordul de post-sezon HEAT cu cinci furturi în jocul 6 vs.Atlanta pe 1 MAI…și-a făcut debutul în post-sezonul NBA cu opt puncte, trei recuperări, două pase decisive și două furturi în 34 de minute în jocul 1 la Atlanta pe Apr. 19.

onoruri:

2008-09: a fost numit în echipa a doua NBA All-Rookie.

Colegiul:

a jucat trei sezoane la Kansas și a avut în medie 12,2 puncte, 3,8 pase decisive, 2,8 recuperări, 2,57 furturi și 28,5 minute în timp ce a tras 48,6 la sută din teren, 41,9 la sută din gama de trei puncte și 76,7 la sută din linia de fault în 110 Jocuri (96 de starturi)…și-a terminat cariera 12) și scor (24)…a fost numit cel mai remarcabil jucător din 2008 NCAA Final Four…a lovit una dintre cele mai mari lovituri din istoria turneului NCAA ca obiectiv de teren cu trei puncte cu 2.1 secunde rămase în jocul campionatului turneului NCAA din 2008 a egalat scorul, forțând prelungirile și a ajutat la propulsarea Kansas la o victorie asupra Memphis…a condus Big 12 în fură toți cei trei ani ai carierei sale și a stabilit recordul Kansas pentru un singur sezon ca al doilea an în 2006-07 și l-a egalat în anul următor ca junior…l-a condus pe KU în asistențe atât ca Boboc, cât și ca junior…a câștigat onorurile All-Big 12 ale echipei a doua și a fost numit în echipa All-defensivă Big 12 ca junior în 2007-08…a fost selectat a treia echipă Big 12 all-conference, numită Co-Big 12 jucător defensiv al anului și a câștigat All-Defensive Echipa onoruri ca al doilea de studentie … a câștigat echipa All-defensivă, echipa All-Rookie și echipa a treia onoruri All-Conference de la Associated Press ca boboc în 2005-06 … numit cel mai remarcabil jucător al Campionatului Big 12 din 2006…a câștigat de două ori onorurile naționale de boboc al săptămânii și o dată onorurile Big 12 Rookie of the Week…a câștigat echipa Clyde Lovellette Premiul pentru cel mai îmbunătățit jucător în 2005-06…a stabilit un record mare de 12 boboci pentru un singur sezon pentru furturi.

PERSONAL:

numele complet este Almario Vernard Chalmers…părinții sunt Ronnie și Almarie Chalmers…tatăl său a fost antrenorul lui la Bartlett H.S. în Anchorage unde a câștigat două campionate de stat și a fost Director de operațiuni de baschet la Kansas în timp ce juca pentru Jayhawks și a câștigat un campionat național…a fost numit Jucătorul Anului Alaska 4a de trei ori în timpul carierei sale de liceu…are o soră (Roneka Chalmers)…are un fiu (Zachiah a ‘ Mario Chalmers)…vărul său, Lionel Chalmers, a jucat pentru L. A. Clippers și vărul său, Chris Smith, a jucat pentru Minnesota Timberwolves … a ales-o pe regretata sa bunică Ethel Mae Evans ca persoană care a făcut cea mai mare diferență în viața sa și a ales o imagine Înrămată a ei ca cea mai apreciată posesie a sa…specializată în studii afro-americane la Kansas…are propria sa fundație caritabilă (Mario V. Fundația Chalmers) care a fost certificată în februarie 2009…misiunea fundației sale este de a crea și sprijini programe bazate pe comunitate care încurajează dezvoltarea pozitivă a tinerilor prin sport și educație și inițiative de finanțare pentru cercetarea și tratamentul cancerului de sân…fundația sa a donat 25.000 de dolari Asociației Lawrence Memorial Hospital Endowment pentru a înființa primul „Mario’ s Closet”, un magazin specializat care s-a deschis în iulie 2011 cu o varietate de accesorii gratuite și low cost pentru pacienții cu cancer … fundația sa găzduiește anual Campionatul Național de golf clasic eveniment și tabăra de baschet Mario V. Chalmers pentru băieți și fete clasele 6-12 din Lawrence, KS în fiecare an…sportul său preferat, altul decât baschetul, este fotbalul … poartă adidași de mărimea 13.