the Greatest Upsets in College Football History

a 41 pontos esélytelenebbektől a rekorddöntő visszatérésekig, a leghosszabb győztes csíkok elcsattanásáig, a főiskolai futball legemlékezetesebb zaklatásai a sport történetének legizgalmasabb és leghatékonyabb játékai. Az egyetemi futball 150. évfordulója tiszteletére minden idők 10 legnagyobb felborulását rangsoroltuk.

Butler vs. Youngstown állam

végeredmény: 23-21, Butler

az egyetemi futball FCS részlege nagyrészt a radar alá kerül, különösen az FBS megfelelőjéhez képest. Ez az oka annak, hogy a legtöbb ember még soha nem hallott a legutóbbi egyetemi futballmemória egyik legnagyobb zavaráról: Butler Egyetem a Youngstown Állami Egyetem felett a 2018-as szezon nyitányán. Youngstown állam nagy elvárásokkal lépett be a szezonba, a 24.helyen végzett, míg Butler közepes 6-5-ös szezont produkált 2017-ben. A Youngstown State nemcsak rangsorolt csapat volt, de sokkal több tehetségük volt—legalábbis papíron, val vel 63 sportolók futballösztöndíjjal. Butlernek nulla volt. Le 21-7 alig több mint kilenc perc alatt játszani, a Bulldogs sikerült gólt kétszer Butler edző Jeff Voris úgy döntött, hogy megy a kétpontos átalakítás, hogy a vezetést -, de ez hiányzott. Butler 21-20-ra vezetett 1: 20-mal a negyedik negyedben, az elmulasztott konverzió után pedig az egyetlen lehetőség egy oldalsó rúgás volt. Íme, a Bulldogs visszaszerezte a rúgást, a mezőnygól területére vonult, és Drew Bevelhimer egy 44 yardos mezőnygólban kopogtatott, mindössze négy másodperc maradt hátra a sokkoló ideges győzelemhez Youngstown állam felett.

Navy vs.Notre Dame,

végeredmény: 46-44, Navy

2007. November egyik szombatján az egyetemi futball egyik leghosszabb vesztes csíkja az NCAA történetében végül megtört 43 év után, amikor a haditengerészet és a Notre Dame találkoztak éves játékukra a Notre Dame otthoni stadionjában. Jellemzően egy történelmi erőmű egyetemi futball, Notre Dame elvesztette az első öt játék jött a játék ellen Midshipmen egy 1-7 rekord. Míg a haditengerészet viszont 4-4-re indult. Maga a játék nagyszerű volt. Navy összegyűjtött egy fumble a Notre Dame 16 yardos vonal és futott be a touchdown, hogy egy késő 28-21 vezetést a negyedik negyedévben-de Notre Dame válaszolt egy touchdown egyenlíteni a játékot. Három hosszabbítás után a haditengerészet végül 46-44-re került az élre, ezzel 43 év után először fordult elő, hogy a Középhajósok birtokolták a leghosszabb ideig tartó, konferencián kívüli versengést az egyetemi futballban.

Temple vs.Virginia Tech,

végeredmény: 28-24, Temple

az OKT. 1998-as mérkőzés a veretlen és a 14. helyen álló Virginia Tech ellen Blacksburgban, Va., Temple 0-26 volt a Big East road játékokban, összességében pedig csak 1-6. A Virginia Tech az elsőben 17-0-s vezetésre ugrott, és a Hokies alapvetően azt hitte, hogy a játéknak vége, különösen egy templomi csapat ellen, amelynek 10 játékosa volt, köztük az elsőéves hátvéd Devin Scott, az első karrierjük a baglyok számára kezdődött. A Hokies negyedik legjobb védelme ellen Temple Scott 155 yardja és két touchdownja mögött gyűlt össze, hogy lenyűgöző hátulról érkező közúti győzelmet biztosítson a Virginia Tech felett. Ez volt Temple első győzelme egy rangsorolt csapat felett szeptember óta. 19, 1987, és az edző Bobby Wallace azt mondta, hogy “soha nem látott egy sérült, megverte labdarúgó csapat”, így a győzelem még lenyűgözőbb.

James Madison vs.Virginia Tech,

végeredmény: 21-16, James Madison

Virginia Tech belépett a 2010-es szezonban rangsorolt No. 10 az országban, és ő volt a kedvenc nyerni az ACC. A Hokies már elvesztette a szezon nyitómeccsét a harmadik helyen álló Boise State ellen, de a következő meccs az FCS csapat ellen James Madison jó módszernek tűnt a visszapattanásra. A JMU hatalmas hátrányos helyzetű volt egy olyan erőművel szemben, mint a Virginia Tech—az előző két találkozójukon a JMU—t 90-0-s összesített pontszámmal felülmúlta -, de a hercegek szorosan tartották a játékot, a hátvéd pedig Drew Dudzik Dudzik 12 yardos touchdown-futása megpecsételte a 21-16-os győzelmet. Dudzik “az iskola történelmének legnagyobb győzelmének” nevezte, de a veszteség nem pusztította el a Virginia Tech szezonját—11 egyenes győzelmet arattak, és a szezont a nemzet 15.helyén fejezték be.

Carnegie Tech vs. Notre Dame,

végeredmény: 19-0, Carnegie Tech

a Pittsburgh Forbes mezőjére lépve, hogy szembenézzen a Carnegie Tech-vel egy hideg és havas novemberi napon 1926-ban, a Notre Dame nyolc meccsen egyetlen pontot sem engedett. Knute Rockne vezetőedző pedig annyira biztos volt abban, hogy a Fighting Irish könnyedén és könnyedén nyer, hogy nem zavarta, hogy megjelenik a játékban—bízott az asszisztens edzőiben, hogy elvégezzék a munkát. A gól nélküli első negyed után a Carnegie Tech két touchdownt futott 13-0-s félidei vezetésért, végül a negyedik negyed gólvonalával zárta az üzletet. A Carnegie Tech az elmúlt négy szezon mindegyikében 111-19-es összesített pontszámmal veszített a Notre Dame ellen,ami a Tartánok számára a 19-0-s kizárási győzelmet jelentette.

Howard vs.UNLV,

végeredmény: 43-40, Howard

az UNLV annyira kedvelt volt ebben a 2017-es mérkőzésen, hogy Las Vegas nem is zavarta, hogy pontkülönbsége van. Néhány más fogadási ügynökség azonban az UNLV-T 45 pontos favoritként sorolta fel Howard felett. Howard 600 000 dollárt kapott az UNLV játékáért, amely az egyetemi futball tipikus “garanciajátékainak” része, amikor egy kis iskola pénzt kap egy nagy iskolától, hogy a stadionjába utazzon, és majdnem garantálja a győzelmet a hazai csapat számára. De Howard végül elrontotta a feltételezett beatdownt, köszönhetően 330 teljes támadó yardnak és három touchdownnak Caylin Newtontól (Cam Newton öccse), amely segített a bölénynek, hogy lenyűgöző 43-40-es győzelmet arasson az FBS ellenfele felett.

Washingtoni Egyetem vs. Oregon állam,

végeredmény: 21-20, Oregon állam

a Washingtoni Egyetem az 1984-es szezont a nemzet 2.helyén zárta, és magabiztosan indult a ’85-ös szezon nyitómeccsére, mivel ellenfele, Oregon State az utolsó két meccsén 97-0-s különbséggel veszített. A hódok 38 pontos hátrányban voltak az UW ellen, kezdő hátvédjük és vezető vevőjük egyaránt sérülésekkel került ki a játékból. De a negyedik negyedben 1:29 maradt, az Oregon State négyszer elfogta a Huskies-t, blokkolt egy puntot, és visszaszerezte azt az end zone-ban, hogy megszerezze a vezetést és végül megnyerje a játékot.

Notre Dame vs. Oklahoma,

végeredmény: 7-0, Notre Dame

kié a leghosszabb győzelmi sorozat a történelem egyetemi futball? Ez lenne az Oklahoma Sooners 1953-1957 között, egy olyan csapat, amely 47 meccses győzelmi sorozatot tartott, és verhetetlennek tűnt a back-to-back nemzeti címek után-olyannyira, hogy a Sports Illustrated a Sooners félhátvédjét a borítón a következő címmel tüntette fel: “miért verhetetlen Oklahoma.”Amikor a rangsorolatlan Notre Dame megérkezett Normanba, hogy szembenézzen a 2. számú Oklahomával, a Sooners 19 pontos favorit volt. A játék oda-vissza védekező csata volt-egyik csapat sem szerzett unil—t a Fighting Irish a negyedik negyed végén 20 játszmás, 80 yardos vezetést hajtott végre, hogy lezárja a 7-0-s shutout-ot és felborítsa az Oklahoma elleni győzelmet, ezzel a Sooners első shutout-veszteségét 123 meccsen érte el.

Stanford vs.USC,

végeredmény: 24-23, Stanford

a játékba lépve Stanford 41 pontos hátrányban volt az USC ellen, a redshirt másodéves Tavita Pritchard pedig első karrierjét kezdte a Cardinalnál. A második helyezett trójaiak 35 meccses hazai győzelmi sorozattal léptek be a mérkőzésbe, míg Stanford 1-3-as rekordot tartott, és hét éve nem volt győztes szezonja. Az asztalt úgy állították be, hogy az USC abszolút domináljon, de 12 évekkel később, most úgy emlékszünk a játékra, mint az egyetemi futballtörténelem egyik legnagyobb zavarára. Jim Harbaugh első szezonjában vezetőedzőként Stanford öt kényszerű forgalma és egy blokkolt extra pont segítette a játék szoros megtartását, de Pritchard 10 yardos touchdownja volt a negyedik lefelé, 49 másodperc maradt a negyedik negyedben, amely megpecsételte a bíboros győzelem üzletét.

Appalache State vs.Michigan,

végeredmény: 34-32, Appalache State

Michigan fizetett Appalache State $400,000 jönni Ann Arbor és játszani a szezonnyitó ellen Wolverines. Az Appalache állami hegymászók két egyenes FCS országos bajnokságot nyertek, és egy erőmű FCS program voltak, de az 5.helyen álló FBS program elleni mérkőzés könnyű győzelemnek tűnt a Wolverines számára. Az Appalache-i Állami rúgó 24 yardos mezőnygólja azonban Julian Rauch 26 másodperccel a tetejére tette a hegymászókat, ezzel befejezve az egyetemi futball történetének egyik legnagyobb felfordulását.